A tartósan beteg gyermek után járó pótszabadság kérdésében még mindig azt látom, hogy nincs minden bérszámfejtő és HR-es fejében teljesen tiszta kép, s így sokszor az anyukák és apukák lemaradnak az őket megillető plusz napokról.
Így úgy döntöttem, a mai poszt témája ez lesz. Nézzük, mit kell tudni a tartósan beteg gyermek után járó pótszabadságokról 2019-ben!
Tartósan beteg gyermek után járó pótszabadság a Munka törvénykönyvében
Azt biztosan tudja mindenki, hogy már régóta van a Munka törvénykönyvében a gyermekek után járó pótszabadságoknak egy külön fajtája, ez a fogyatékos gyermek után járó két nap pótszabadság évente. Ám a gondot az okozza, hogy a 118. §-ban csak fogyatékos gyermekről szól a törvény, tartósan beteg gyermekről nem. Így a tartósan beteg gyermek után járó pótszabadságot 2019-ben – és a korábbi években is – néhány cég vonakodott megadni a munkavállalóinak, arra hivatkozva, hogy az Mt. csak a fogyatékos gyermekre mondja ki a pótszabadságot.
Holott a kérdés eldöntése nagyon egyszerű! Nézzük meg, hogyan definiálja a Munka törvénykönyve a fogyatékos gyermek kifejezést (csak ehhez tovább kell olvasni a törvényt): “az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra”. Azaz MINDEN gyermek, akire tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, fogyatékosnak minősül a munkajog szerint, függetlenül attól, hogy fogyatékos, vagy tartósan beteg.
Azaz igenis megilleti a tartósan beteg gyermek után járó pótszabadság 2019-ben – és a korábbi években is – azt a munkavállalót, akinek a gyermeke után családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra.
Minden évben megillet a tartósan beteg gyermek után járó pótszabadság?
Ahogyan az alapszabadságoknál, a pótszabadságoknál is ugyanaz a szabály: a munkában töltött idő alapján jár minden naptári évben. Azaz azokra az időszakokra illeti meg a munkavállalót a tartósan beteg gyermek után járó pótszabadság, amikor a többi szabadság is (alap-, életkor utáni és gyermek utáni pótszabadság). Azaz a gyermek gondozása miatt otthon lévő anyukák esetén ez a szülési szabadság, a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja, s majd ha visszatérnek a fizetés nélküli szabadságról, a szabadságok kiadásának ideje és természetesen utána a munkában töltött idő.
Meddig illet meg téged a tartósan beteg gyermek után járó pótszabadság?
A törvény ezt is egyértelműen meghatározza: amíg a magasabb összegű családi pótlékot folyósítják, de legkésőbb abban az évben, amelyben a tizenhatodik életévét betölti a gyermek.